שיפור סיכוייהם של צעירים עם מוגבלות להשתלב בשוק התעסוקה החופשי על ידי הקניית מיומנויות לעולם העבודה החדש והסמכה מקצועית במוסדות לימוד אקדמיים.

הצורך

כ-3,500 צעירים עם מוגבלות מסיימים את הלימודים ללא תעודת בגרות וללא תעודת מקצוע ומתקשים להשתלב בתעסוקה ו/או בשירות משמעותי. ללא הכנה מתאימה, סיוע משמעותי ועבודה עם המערכת המשפחתית כתומכת בהשתלבות ילדיהם בשוק העבודה, עלולים רבים מהם להישאר מובטלים או להשתלב בתעסוקה לא-איכותית ובהיקף העסקה חלקי.

בארץ פועלות מספר תכניות העוסקות בהקניית מיומנויות רכות ובהתנסות מעשית בעבודה, אולם על אף שהחינוך הטכנולוגי הוא אחד הכלים המשמעותיים לשיפור סיכויי ההעסקה, לתלמידים עם מוגבלות אשר לא עומדים בתנאי הסף של החינוך הטכנולוגי, לא היתה עד כה הזדמנות לסיים את לימודי התיכון עם תעודת מקצוע.

קהל היעד

צעירים עם מוגבלות שהם זכאי חינוך מיוחד וזכאי מנהל מוגבלויות / סל שיקום.

הפעילות

תכנית לימודים תלת-שנתית הפועלת במכללות ברחבי הארץ. הצעירים מקבלים מעטפת רחבה מאוד לפיתוח מיומנויות תעסוקתיות ובסוף הלימודים זכאים להסמכה מקצועית (אם עמדו בדרישות הלימודים). רכיבי התכנית כוללים – סדנת הכנה לחיים עצמאיים ואוטונומיים, סדנת הכנה לעבודה, התנסות תעסוקתית פעמיים בשבוע בליווי מקדמי תעסוקה, עבודה פרטנית עם מרפאה בעיסוק ועם מטפלת רגשית, לימודי ליבה, לימודי מגמה, עבודה עם הורים ועוד.