פרס זוסמן-ג’וינט

מזה למעלה מעשור מוענק פרס זוסמן-ג’וינט למצויינות בתחום פיתוח השירותים החברתיים בישראל. פרס זוסמן-ג’וינט נחשב לפרס הגדול ביותר בתחום העשייה החברתית בישראל, ומטרתו להגביר את המודעות לנושא החברתי ולהודות לאנשים המסייעים לקבוצות חלשות בחברה. עבודתם של הזוכים מדי שנה מדגישה את המחויבות העמוקה של ג’וינט ישראל לשיפור החברה והרווחה בישראל. כבכל שנה יוענק הפרס לשלושה זוכים (יחידים או צוותים) אשר תרמו תרומה מיוחדת ומשמעותית למצויינות בתחום השירותים החברתיים בישראל. לכל אחד משלושת הזוכים יוענק פרס בסכום של עד 25,000$.

הפרס הינו בתרומת לאונור ולארי זוסמן זכרם לברכה, אשר קיימו קשרים הדוקים עם מדינת ישראל ותרמו רבות לעידוד פרויקטים חברתיים בכלל ועם ארגון הג’וינט בפרט. משפחת זוסמן הם שותפים מסורים של ארגון הג’וינט זה שנים רבות, פעילים במגוון רחב של תכניות הג’וינט וכן ביצירת שותפות עם הג’וינט כדי לסייע לבעלי צרכים מיוחדים, לחרדים ולישראלים יוצאי אתיופיה.

להגשת מועמדות

הגשת המועמדות תתבצע רק באמצעות המלצה על המועמד, המתאפשרת ע”י כל אדם/גוף, מלבד המועמד עצמו.
טפסי המלצה שלא יעמדו בדרישות התקנון - יפסלו.

שימו לב: תהליך ההגשה לשנת 2020 הסתיים. הודעה תישלח לזוכים ולמגישים.

על התורמים

לארי וליאונור זכרם לברכה, ידידים מסורים לישראל ולירושלים אשר הצעידו את היחס למסורות המצוות והנדבנות לפסגות חדשות. יחד הוכיחו מחויבות בלתי רגילה לשיפור רווחתם של הפגיעים ביותר - אלו שהגורל לא שפר עליהם נפשית ושכלית, הקשישים ובני הנוער בסיכון. פרס זוסמן-ג'וינט בני הזוג זוסמן ניתבו את הצלחתם בעולם הקמעונאות, הנדל"ן וההשקעות לטובתם של יהודים ברחבי העולם. חזונם ומנהיגותם ניכרים בכל אשר יפנו: בעיירת מגוריהם בדייטון שבאוהיו – שם העניקו לאוניברסיטת רייט, שמטעם המדינה, את חסותם בקתדרה ללימודי יהדות; והם אף פעילים בקהילות היהודיות של קולומבוס באוהיו ובוקה רטון בפלורידה. בני הזוג היו שותפים מסורים של הגו'ינט זה שנים רבות: במגוון רחב של תכניות הגו'ינט וכן ביצירת שותפות עם הגו'ינט כדי לסייע לבעלי צרכים מיוחדים, לחרדים ולישראלים יוצאי אתיופיה. בין השאר שימש לארי משך שנים רבות חבר כבוד קבוע במועצת המנהלים של הגו'ינט. בזכות תמיכתם של בני הזוג זוסמן יכול הגו'ינט לספק סיוע חיוני לאלפי יהודים קשישים עריריים בברית המועצות לשעבר. הקשר החזק של משפחת זוסמן לישראל ניכר ביוזמוֹת רבות שבני הזוג מעורבים בהן, כגון 'מרכז לארי ולאונור זוסמן לחיים עצמאיים' לבעלי צרכים מיוחדים - מרכז ששופץ ונחנך באחרונה בירושלים - ויוזמוֹת רבות אחרות למוגבלים, ובהן 'מרכז המבקרים ע"ש זוסמן לחינוך ותיירות' - מרכז ייחודי שנועד לבעלי צרכים מיוחדים ומשכנו בעיר העתיקה בירושלים - וכן 'בית זוסמן' - מרכז מקיף לבעלי לקויות שמיעה. לא מזמן תמכו בני הזוג ביוזמוֹת ליצירת הזדמנויות תעסוקה לחרדים בישראל על ידי הכשרה לעבודה בקורסים מקצועיים והקמת 'מרכזי זוסמן' להזדמנויות בתעסוקה, מרכזים לגברים ונשים מן המגזר החרדי בירושלים ובבני ברק. משפחת זוסמן מעורבת זה שנים במפעלים רבים ומפגינה מחויבות בלא פשרות לילדים ולבני הנוער בישראל שהגורל לא האיר להם פנים: 'בית הספר נווה רוחמה', מרכז הטיפול היומי 'זכרון מנחם' לילדים חולי סרטן ולמשפחותיהם, 'המרכז להתפתחות הילד' בבית החולים סורוקה בבאר שבע, תכנית הקידום 'שילובים' לשילוב ילדי בתי ספר מאתיופיה בסביבתם הישראלית, מלגות לתלמידים נזקקים באוניברסיטה העברית בירושלים והמרכז הקהילתי החיוני כל כך בהר חומה. משפחת זוסמן גם הקימה את המרכז הפסיכיאטרי ע"ש זוסמן בבית החולים 'הדסה', את המחלקה לנוירולוגיה של הילד ב'מרכז הרפואי שערי צדק' ואת ההוספיס היהודי בקולומבוס אוהיו. משפחת זוסמן שמחה להעניק את פרס הג'וינט למצוינות בתחום השירותים החברתיים ע"ש לאונור ולארי זוסמן. התמיכה והדוגמה האישית שלהם מעשירים כל העת את השדה החברתי בישראל. למשפחת זוסמן קשרים משפחתיים הדוקים בישראל. בתם פרנסי נשואה לישראלי ומגדלת כאן את משפחתה. בתם השנייה, מרילין, מתגוררת בקולומבוס אוהיו, ושתיהן שותפות למחויבות המשפחה לישראל ולמטרות יהודיות.

הזוכים

בקטגוריית הגברת מוביליות חברתית באמצעות תהליכים חינוכיים והכשרה מקצועית: צוות יוצאים לשינוי – הצוות פועל בתחום שילוב אוכלוסיית יוצאי המגזר החרדי בחברה הישראלית – בצבא, בהשכלה ובשוק התעסוקה. הזוכים יזמו, פיתחו ומפעילים תכנית ייחודיות וחדשנית לשילוב יוצאי המגזר החרדי, שבסיסה הוא שני מרכזי הכוון קהילתיים ליוצאים המשמשים כמעין “מרכזי אולפן למהגרים מהחברה החרדית”. מעבר ליצירת קהילה חזקה כבסיס, ניתנים גם שירותים כגון: קורסים לצמצום פערי השכלה, סדנאות לצמצום פערי תרבות, הקניית כישורי חיים רלוונטיים, מיצוי זכויות וייעוץ פרטני.
בקטגוריית קידום חיים עצמאיים ומניעת תלות של אנשים עם קשיי תפקוד בכל הגילאים: צוות חיבורים– “חיבורים” היא תכנית להכנה ולווי בצה”ל שמיועדת לצעירים עם אוטיזם בתפקוד גבוה. התכנית פועלת בשיתוף פעולה עם גורמים רבים כדי למצות עבור כל משתתף את הפוטנציאל הטמון בו – זו בהתאם לצרכיו ויכולותיו.בבסיס התכנית שני עקרונות יסוד: 1. השירות הצבאי כמרכיב ערכי המבטא את מעורבותו ואחריותו של האדם כאזרח במדינת ישראל 2. השירות בצבא כהכנה לחיים עצמאיים בחברה ובשוק התעסוקה כאזרחים בוגרים.
בקטגוריית שיפור איכות החיים של אנשים החיים במצוקה כלכלית: צוות יוזמות עתיד – תכנית לפיתוח יזמות עסקית צעירה בקרב אוכלוסיות מוחלשות, כאמצעי לצמצום הפערים החברתיים והכלכליים במדינת ישראל, בדגש על נשים בפריפריה החברתית והגאוגרפית.
תכנית זו הובילה עד היום 3,000 משפחות ליציאה ממצוקה כלכלית, לשיפור איכות חייהם ולהשגת עצמאות כלכלית. התכנית שלהם כוללת ליווי מקצועי ועסקי, בניית תכנית עסקית, מערך הכשרות עסקיות, תמיכה של מנטור אישי, מסגרת לקבלת אשראי בתנאים מסובסדים ובעיקר תמיכה בכל היוזמות של הפונים.

בקטגוריית קידום סולידריות חברתית: צוות כוכבי המדבר – הצוות פועל על מנת לספק מענה מקיף לאתגרים הרבים העומדים בפני החברה הבדואית בנגב, באמצעות פיתוח דור חדש של מנהיגות בדואית עוצמתית שתצמח מתוך החברה הבדואית עצמה, תניע שינוי חברתי וכלכלי בר קיימא, בקרב כלל השבטים והחמולות הבדואיות בנגב ובחברה הישראלית כולה. בחמש שנות פעילות פיתח צוות הארגון בהובלת מתן יפה ושחדה אבו סמית’ רצף של תכניות חינוכיות מגיל 14-30 שמטרתן לסייע בהתמודדות עם סוגיית הזהות, להכשיר צעירים בדואים שיהיו מחויבים לעשייה חברתית ערכית ויהיו בידם הכלים והיכולות הנדרשות להתקדם בעצמם ולקדם את הקהילה שלהם.

בקטגוריית קיימות ואורבניות ככלי לפיתוח חברתי: צוות ארץעיר, מיזם הרשת – צוות ארץעיר פועל ליצירת שינוי רחב במרקם החיים העירוני בעיר באר שבע והפצת אורח החיים הקהילתי לכל אזרחי העיר. הצוות פיתח מודל קהילתי-עירוני-השתתפותי שמאפשר לצעירים השפעה רחבה ומעניק תחושת שייכות ומשמעות לתושבי העיר. מודל “הרשת” מעודד אורח חיים קהילתי במרחב העירוני ומשמש פלטפורמה להפעלה של יוזמות ביניהן: נגריה קהילתית, מחסן ציוד להשאלת חפצים, סמינרים ללמידה, ספריות רחוב, מסלולי ריצה ועוד… שיטת העבודה מתבססת על תושבים מקומיים המעלים את הצרכים מהשטח ומוציאים לפועל מיזמים חברתיים המותאמים לצרכים הייחודיים של כל ישוב. הצלחת המודל הביאה לשכפולו גם לירוחם ולמצפה רמון, באופן שהבהיר שהמודל גמיש ויכול להיות מותאם למאפיינים השונים של יישובים ואוכלוסיות מגוונות בכל הארץ.

בקטגוריית מניעת התעללות באוכלוסיות מוחלשות וחסרות ישע:  איריס שטרן לוי – איריס, פעילת שטח בתחומי העצמה נשית, הפחתת אלימות נגד נשים ומתן הזדמנויות בהשתלבות בשוק העבודה. הקימה יחד עם טל חמוואי גרנות את עמותת המכל-לה – בית ספר חברתי למתן הכשרה מקצועית לנשים היוצאות ממעגל הזנות והאלימות ומספק מרחב בטוח אשר מבין את המורכבות של פוסט טראומה ואת נזקי הזנות.המכל-לה מספקת פתרון נרחב לנשים אלה, אשר לעיתים לא רכשו כל השכלה, וזאת החל מלימוד קרוא וכתוב ועד להכנה לראיון עבודה ובניית קורות חיים, ומסייעת להן להשתלב בשוק העבודה במגוון רחב של מקצועות המתואמים לכישורים של כל אישה