fbpx

פרס זוסמן-ג’וינט

פרס זוסמן-ג’וינט למצוינות בתחום פיתוח השירותים החברתיים בישראל מוענק זו השנה ה-20. פרס זוסמן-ג’וינט נחשב לפרס הגדול ביותר בתחום העשייה החברתית בישראל, ומטרתו להגביר את המודעות לנושא החברתי ולהודות לאנשים המסייעים לקבוצות חלשות בחברה. עבודתם של הזוכים מדי שנה מדגישה את המחויבות העמוקה של ג’וינט ישראל לשיפור החברה והרווחה בישראל. כבכל שנה יוענק הפרס לשלושה זוכים (יחידים או צוותים) אשר תרמו תרומה מיוחדת ומשמעותית למצויינות בתחום השירותים החברתיים בישראל. לכל אחד משלושת הזוכים יוענק פרס בסכום של עד 25,000$.

הפרס הינו בתרומת לאונור ולארי זוסמן זכרם לברכה, אשר קיימו קשרים הדוקים עם מדינת ישראל ותרמו רבות לעידוד פרויקטים חברתיים בכלל ועם ארגון הג’וינט בפרט. משפחת זוסמן הם שותפים מסורים של ארגון הג’וינט זה שנים רבות, פעילים במגוון רחב של תכניות הג’וינט וכן ביצירת שותפות עם הג’וינט כדי לסייע לבעלי צרכים מיוחדים, לחרדים ולישראלים יוצאי אתיופיה.

המועצה הציבורית של פרס זוסמן-ג’וינט גאה להכריז על הקטגוריות לשנת 2023:

מיזמים חברתיים לקידום חוסן כלכלי של אוכלוסיות במצבי סיכון – המציאות המשברית של השנים האחרונות, משבר הקורונה,  משברים ביטחוניים בישראל ובעולם ולאחרונה מלחמת ״חרבות הברזל״ הנוכחית, מייצרים קושי כלכלי בעבור כלל החברה – אולם אוכלוסיות במצבי סיכון, מתקשות עוד יותר בעת זו. המיזמים בקטגוריה זו ישימו דגש על איתנות כלכלית והכלה פיננסית של בודדים ומשפחות או של עסקים קטנים וימחישו כיצד הם מסייעים לשפר את מצבם ועצמאותם הכלכלית וכן, כיצד הותאם מודל המיזם למצב החירום הנוכחי ומסייע בפועל להשתלב מחדש גם כיום בכלכלה הישראלית.

מיזמים חברתיים חדשניים לקידום תפקוד פיזי, רגשי או מנטאלי – מצבי משבר מתמשך מייצרים סיכון לפגיעה פיזית, רגשית, קוגניטיבית או מנטאלית ולעתים אף התדרדרות או פגיעה רב-מימדיות. הפגיעה יכולה להיות זמנית או קבועה והיא מקשה על שמירה על עצמאותם ויכולת תפקודם בקהילה. המיזמים בקטגוריה זו ישימו דגש על שיפור או שימור מוכח בתפקוד של הפרט, במימד אחד או יותר מאלה המצויינים בקטגוריה, וימחישו כיצד הם מסייעים למקסום עצמאות והשתלבות בקהילה.  כמו כן, המיזמים יראו כיצד התאימו פעילותם על מנת לתת מענה במצב החירום הנוכחי.

מיזמים חברתיים חדשניים לקידום חוסן קהילתי וישובי – חוסן קהילתי מסייע לפרט ולקהילה להשתקם באופן מהיר ומיטבי יותר ממשברים. לאור היקף ומשך המלחמה, עולה צורך בחיזוק חוסן קהילות וישובים על מנת להתמודד עם המשבר ברמת הקהילה והפרט. המיזמים בקטגוריה זו ישימו דגש על חיזוק הקשרים, התמיכה והיכולת לתת מענה בעת משבר  לחברי הקהילה או לצרכי הישוב. מיזמים אלו ימחישו כיצד הותאם מודל המיזם למצב החירום הנוכחי ומסייע בפועל באמצעות יכולות הישוב או הקהילה לפרטים החברים בהם.

שימו לב! ניתן להגיש מועמדות עד לתאריך ה – 21/04/24 בשעה 10:00

להגשת מועמדות

הגשת המועמדות תתבצע רק באמצעות המלצה על המועמד, המתאפשרת ע”י כל אדם/גוף, מלבד המועמד עצמו.
טפסי המלצה שלא יעמדו בדרישות התקנון - יפסלו.

פרס זוסמן ג'וינט

על התורמים

לארי וליאונור זכרם לברכה, ידידים מסורים לישראל ולירושלים אשר הצעידו את היחס למסורות המצוות והנדבנות לפסגות חדשות. יחד הוכיחו מחויבות בלתי רגילה לשיפור רווחתם של הפגיעים ביותר - אלו שהגורל לא שפר עליהם נפשית ושכלית, הקשישים ובני הנוער בסיכון. פרס זוסמן-ג'וינט בני הזוג זוסמן ניתבו את הצלחתם בעולם הקמעונאות, הנדל"ן וההשקעות לטובתם של יהודים ברחבי העולם. חזונם ומנהיגותם ניכרים בכל אשר יפנו: בעיירת מגוריהם בדייטון שבאוהיו – שם העניקו לאוניברסיטת רייט, שמטעם המדינה, את חסותם בקתדרה ללימודי יהדות; והם אף פעילים בקהילות היהודיות של קולומבוס באוהיו ובוקה רטון בפלורידה. בני הזוג היו שותפים מסורים של הגו'ינט זה שנים רבות: במגוון רחב של תכניות הגו'ינט וכן ביצירת שותפות עם הגו'ינט כדי לסייע לבעלי צרכים מיוחדים, לחרדים ולישראלים יוצאי אתיופיה. בין השאר שימש לארי משך שנים רבות חבר כבוד קבוע במועצת המנהלים של הגו'ינט. בזכות תמיכתם של בני הזוג זוסמן יכול הגו'ינט לספק סיוע חיוני לאלפי יהודים קשישים עריריים בברית המועצות לשעבר. הקשר החזק של משפחת זוסמן לישראל ניכר ביוזמוֹת רבות שבני הזוג מעורבים בהן, כגון 'מרכז לארי ולאונור זוסמן לחיים עצמאיים' לבעלי צרכים מיוחדים - מרכז ששופץ ונחנך באחרונה בירושלים - ויוזמוֹת רבות אחרות למוגבלים, ובהן 'מרכז המבקרים ע"ש זוסמן לחינוך ותיירות' - מרכז ייחודי שנועד לבעלי צרכים מיוחדים ומשכנו בעיר העתיקה בירושלים - וכן 'בית זוסמן' - מרכז מקיף לבעלי לקויות שמיעה. לא מזמן תמכו בני הזוג ביוזמוֹת ליצירת הזדמנויות תעסוקה לחרדים בישראל על ידי הכשרה לעבודה בקורסים מקצועיים והקמת 'מרכזי זוסמן' להזדמנויות בתעסוקה, מרכזים לגברים ונשים מן המגזר החרדי בירושלים ובבני ברק. משפחת זוסמן מעורבת זה שנים במפעלים רבים ומפגינה מחויבות בלא פשרות לילדים ולבני הנוער בישראל שהגורל לא האיר להם פנים: 'בית הספר נווה רוחמה', מרכז הטיפול היומי 'זכרון מנחם' לילדים חולי סרטן ולמשפחותיהם, 'המרכז להתפתחות הילד' בבית החולים סורוקה בבאר שבע, תכנית הקידום 'שילובים' לשילוב ילדי בתי ספר מאתיופיה בסביבתם הישראלית, מלגות לתלמידים נזקקים באוניברסיטה העברית בירושלים והמרכז הקהילתי החיוני כל כך בהר חומה. משפחת זוסמן גם הקימה את המרכז הפסיכיאטרי ע"ש זוסמן בבית החולים 'הדסה', את המחלקה לנוירולוגיה של הילד ב'מרכז הרפואי שערי צדק' ואת ההוספיס היהודי בקולומבוס אוהיו. משפחת זוסמן שמחה להעניק את פרס הג'וינט למצוינות בתחום השירותים החברתיים ע"ש לאונור ולארי זוסמן. התמיכה והדוגמה האישית שלהם מעשירים כל העת את השדה החברתי בישראל. למשפחת זוסמן קשרים משפחתיים הדוקים בישראל. בתם פרנסי נשואה לישראלי ומגדלת כאן את משפחתה. בתם השנייה, מרילין, מתגוררת בקולומבוס אוהיו, ושתיהן שותפות למחויבות המשפחה לישראל ולמטרות יהודיות.

הזוכים

הרב אריה מונק

יזם, ומנכ”ל עמותת בית חם: המסייעת בשילובם של מתמודדי הנפש בחברה החרדית.

הרב מונק, הקים מערך חדשני ומותאם תרבות של מגוון שירותי טיפול ושיקום לאוכלוסיית בריאות הנפש בפריסה ארצית בדגש על מענים לחברה החרדית. בין יתר השירותים שהקים, מערך שיקום ארצי המלווה כ-1400 איש ביום בכ-100 ישובים ברחבי הארץ, רשת מרפאות פסיכיאטריות ומרפאות לטיפול בנפגעי טראומה מינית לאוכלוסייה החרדית, התמודדות עם סטיגמות ועוד.

צוות עמותת אד’אר

הפורום המקצועי למאבק ברצח נשים, עמותה שהוקמה בעקבות פעילות של אנשי מקצוע אקטיביסטים, המסייעים לנערות ונשים במצבי סיכון בחברה הערבית

מטרתו של צוות אד’אר לסייע בצמצום האלימות כלפי נשים בחברה הערבית, והיא שמה זרקור על טיפול ומענה עבור המטפלים והמטפלות בתחום אלימות נגד נערות ונשים בחברה הערבית, אשר נשקפת סכנה ממשית לחייהן.

אשר אליאס

מייסד ומנכ”ל קהילת העסקים ביתא-ישראל הפועלת לקידום יזמות ועסקים בקרב יוצאי אתיופיה

בשנת 2002 הקים אליאס את מיזם טק-קריירה וזכה להצלחה מסחררת, ובשנת 2017 את קהילת העסקים ביתא-ישראל, BIBC – עבור יוצאי אתיופיה ומנוהלת על ידי יוצאי אתיופיה, מסייעת לעסקים קטנים, מקדמת שיתופי פעולה בין עסקים ומפתחת מודעות ציבורית לתמיכה בעסקים החברים בקהילה.

צוות תכנית ‘בליבה חומה’: אור רפפורט, עפרי רביב ותומר דרור.
הצוות יזם והקים את תכנית ‘בליבה חומה’ – תוכנית חונכות ולימוד משותף בין סטודנטים חרדים לסטודנטים חילוניים ודתיים לאומיים. התכנית נועדה לסייע לחרדים בלימודים אקדמיים וליצור גשר בין החברה החרדית לכלל החברה הישראלית. הצוות יזם והקים את התכנית כדי לענות על הצורך של סטודנטים חרדים בסיוע בלימודים האקדמיים עקב החוסר ברקע לימודי מתאים וכן בשל הפערים התרבותיים. עד כה לקחו חלק בתכנית כ 3,000 סטודנטים מתוכם 94% מעדים על שיפור בציונים ו 99% מעידים על חיבור משמעותי בין הסטודנטים מכל המגזרים.
התכנית פועלת במסגרת עמותת ‘ציוני דרך’.

היזם אדם קריב:
כבר למעלה מעשור אדם מוביל ומפתח בהתנדבות את פרויקט ‘מפתח התקציב’ בסדנא לידע ציבורי, שהוא ממייסדיה. מפתח התקציב הינו אתר אינטרנט פתוח המנגיש את תקציב והוצאות המדינה ומשרת אלפי גולשים בחודש וביניהם גם עיתונאים, חברי כנסת, פקידי ממשל וחוקרים אשר הפכו אותו לכלי עבודה מרכזי. השקת אתר ‘מפתח התקציב’ הייתה הפעם הראשונה בה לציבור הישראלי הייתה אפשרות לצפות באופן ישיר ונוח בתקציב המדינה ולהבין איך עובד התקציב. אדם הביא לשינוי פורץ דרך בחיבור בין כלים טכנולוגים לשינוי חברתי בקנה מידה רחב, מיזם ‘מפתח התקציב’ ממשיך להוות השראה למיזמים נוספים המופעלים על ידי הסדנא לידע ציבורי.

צוות ‘מדרסה – לומדים לתקשר’:דניאל דותן, גלעד סוויט ומיכל רוזן.
הצוות מפעיל מיזם חברתי, חינוכי וטכנולוגי אשר מלמד מאות אלפי ישראלים לתקשר בערבית דרך בית ספר מקוון. הקורסים המקוונים חינמיים לחלוטין ונגישים מכל מכשיר סלולארי, ובכך מאפשרים לכלל דוברי העברית בעולם לצרוך אותם. במקביל, פועל המיזם ברשתות החברתיות ומשנה מהיסוד את השיח הציבורי כלפי השפה ערבית. המיזם הוקם במטרה היא לקרב בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית ולהגיע למצב בו השפה ערבית מהווה מכנה משותף שמחבר בין הקבוצות והשבטים השונים המרכיבים את החברה הישראלית.

בקטגוריית “התמודדות עם בדידות ומצוקה נפשית עקב ריחוק חברתי ובידוד”: הזוכים הם חברי צוות חלאסרטן: שירה סגל קופרמן – מנכ”לית חלאסרטן, ד”ר יפעת מור, עדי מוג’ה, סער עמית ומיכל בר דורון.

בקטגוריית “מודלים חדשניים למתן שירותים חברתיים במציאות משתנה”: הזוכים הם חברי צוות שכולו טוב: הדר גור אריה – סמנכ”לית שיווק קבוצת “שכולו טוב”, הגר אלוש, ענבל בועז, ליבי הרפז מתיתיהו וניר שבי.

בקטגוריית “הגברת חוסן כלכלי ארוך טווח על ידי פיתוח כישורים ויכולות לעולם העבודה המשתנה”: הזוכים הם חברי צוות תופסים כיוון – להעז ביחד: אירית ריזמן – יו”ר תופסים כיוון, אתי פרץ היימס, שחר דיין, נועה לדאני בשן ומורן דורון.

מוזמנים לקרוא על המיזמים כאן.

 

בקטגוריית הגברת מוביליות חברתית באמצעות תהליכים חינוכיים והכשרה מקצועית: צוות יוצאים לשינוי – הצוות פועל בתחום שילוב אוכלוסיית יוצאי המגזר החרדי בחברה הישראלית – בצבא, בהשכלה ובשוק התעסוקה. הזוכים יזמו, פיתחו ומפעילים תכנית ייחודיות וחדשנית לשילוב יוצאי המגזר החרדי, שבסיסה הוא שני מרכזי הכוון קהילתיים ליוצאים המשמשים כמעין “מרכזי אולפן למהגרים מהחברה החרדית”. מעבר ליצירת קהילה חזקה כבסיס, ניתנים גם שירותים כגון: קורסים לצמצום פערי השכלה, סדנאות לצמצום פערי תרבות, הקניית כישורי חיים רלוונטיים, מיצוי זכויות וייעוץ פרטני.
בקטגוריית קידום חיים עצמאיים ומניעת תלות של אנשים עם קשיי תפקוד בכל הגילאים: צוות חיבורים– “חיבורים” היא תכנית להכנה ולווי בצה”ל שמיועדת לצעירים עם אוטיזם בתפקוד גבוה. התכנית פועלת בשיתוף פעולה עם גורמים רבים כדי למצות עבור כל משתתף את הפוטנציאל הטמון בו – זו בהתאם לצרכיו ויכולותיו.בבסיס התכנית שני עקרונות יסוד: 1. השירות הצבאי כמרכיב ערכי המבטא את מעורבותו ואחריותו של האדם כאזרח במדינת ישראל 2. השירות בצבא כהכנה לחיים עצמאיים בחברה ובשוק התעסוקה כאזרחים בוגרים.
בקטגוריית שיפור איכות החיים של אנשים החיים במצוקה כלכלית: צוות יוזמות עתיד – תכנית לפיתוח יזמות עסקית צעירה בקרב אוכלוסיות מוחלשות, כאמצעי לצמצום הפערים החברתיים והכלכליים במדינת ישראל, בדגש על נשים בפריפריה החברתית והגאוגרפית.
תכנית זו הובילה עד היום 3,000 משפחות ליציאה ממצוקה כלכלית, לשיפור איכות חייהם ולהשגת עצמאות כלכלית. התכנית שלהם כוללת ליווי מקצועי ועסקי, בניית תכנית עסקית, מערך הכשרות עסקיות, תמיכה של מנטור אישי, מסגרת לקבלת אשראי בתנאים מסובסדים ובעיקר תמיכה בכל היוזמות של הפונים.

בקטגוריית קידום סולידריות חברתית: צוות כוכבי המדבר – הצוות פועל על מנת לספק מענה מקיף לאתגרים הרבים העומדים בפני החברה הבדואית בנגב, באמצעות פיתוח דור חדש של מנהיגות בדואית עוצמתית שתצמח מתוך החברה הבדואית עצמה, תניע שינוי חברתי וכלכלי בר קיימא, בקרב כלל השבטים והחמולות הבדואיות בנגב ובחברה הישראלית כולה. בחמש שנות פעילות פיתח צוות הארגון בהובלת מתן יפה ושחדה אבו סמית’ רצף של תכניות חינוכיות מגיל 14-30 שמטרתן לסייע בהתמודדות עם סוגיית הזהות, להכשיר צעירים בדואים שיהיו מחויבים לעשייה חברתית ערכית ויהיו בידם הכלים והיכולות הנדרשות להתקדם בעצמם ולקדם את הקהילה שלהם.

בקטגוריית קיימות ואורבניות ככלי לפיתוח חברתי: צוות ארץעיר, מיזם הרשת – צוות ארץעיר פועל ליצירת שינוי רחב במרקם החיים העירוני בעיר באר שבע והפצת אורח החיים הקהילתי לכל אזרחי העיר. הצוות פיתח מודל קהילתי-עירוני-השתתפותי שמאפשר לצעירים השפעה רחבה ומעניק תחושת שייכות ומשמעות לתושבי העיר. מודל “הרשת” מעודד אורח חיים קהילתי במרחב העירוני ומשמש פלטפורמה להפעלה של יוזמות ביניהן: נגריה קהילתית, מחסן ציוד להשאלת חפצים, סמינרים ללמידה, ספריות רחוב, מסלולי ריצה ועוד… שיטת העבודה מתבססת על תושבים מקומיים המעלים את הצרכים מהשטח ומוציאים לפועל מיזמים חברתיים המותאמים לצרכים הייחודיים של כל ישוב. הצלחת המודל הביאה לשכפולו גם לירוחם ולמצפה רמון, באופן שהבהיר שהמודל גמיש ויכול להיות מותאם למאפיינים השונים של יישובים ואוכלוסיות מגוונות בכל הארץ.

בקטגוריית מניעת התעללות באוכלוסיות מוחלשות וחסרות ישע:  איריס שטרן לוי – איריס, פעילת שטח בתחומי העצמה נשית, הפחתת אלימות נגד נשים ומתן הזדמנויות בהשתלבות בשוק העבודה. הקימה יחד עם טל חמוואי גרנות את עמותת המכל-לה – בית ספר חברתי למתן הכשרה מקצועית לנשים היוצאות ממעגל הזנות והאלימות ומספק מרחב בטוח אשר מבין את המורכבות של פוסט טראומה ואת נזקי הזנות.המכל-לה מספקת פתרון נרחב לנשים אלה, אשר לעיתים לא רכשו כל השכלה, וזאת החל מלימוד קרוא וכתוב ועד להכנה לראיון עבודה ובניית קורות חיים, ומסייעת להן להשתלב בשוק העבודה במגוון רחב של מקצועות המתואמים לכישורים של כל אישה

בקטגוריית פיתוח שירותים להפגת בדידות בגיל השלישי: הזוכה הוא עדי יקותיאלי, מנכ”ל ומייסד העמותה לאמנות בקהילה

בקטגוריית פיתוח שירותים לעידוד המצוינות בקרב ילדים ונוער בפריפריה החברתית והגיאוגרפית: הזוכה הוא רן ישפה, מייסד ומנכ”ל ראיה – ביה”ס לתקשורת מקדמת   

בקטגוריית שילוב טכנולוגיה בפיתוח שירותים חברתיים: הזוכים הם צוות המכון לקידום החירש בישראל: יעל קקון, גלי איגלברג, ונעה מלכה 

 

בקטגוריה של קירוב לבבות בין מגזרים: הזוכים הם הצוות המייסד של עמותת ידיד לחינוך: דינה בנקלר, משה רביב, ונמרוד אקרמן

בקטגוריה של שימוש באומנות ככלי לשינוי חברתי: הזוכה הוא שי אישטו פרדו, אומן ופעיל חברתי לקידום תרבות יוצאי אתיופיה בקרב החברה הישראלית

בקטגוריה של קבלת האחר והשונה: הזוכה הוא ירון דוויק, יו”ר הוועד המנהל של קבוצת הכדורגל הפועל קטמון ירושלים

 

בקטגוריית משפחות הנמצאות בעוני ובמצוקה: הזוכה היא שרון חזקיה, מייסדת ומנכ”לית עמותת הזנק לעתיד

בקטגוריית תעסוקה בקרב אוכלוסיות מיוחדות בחברה הישראלית: הזוכה הוא עמי דניאלי, יו”ר תלם – תעסוקה למבוגרים

בקטגוריית מניעת אלימות בחברה הישראלית: הזוכה הוא רן לייבל, מנכ”ל שותף איגי – ארגון נוער גאה

דילוג לתוכן