אמירה ואסמאא מכירות זמן רב מהיותן פעילות חברתיות במגזר הערבי. לאחרונה הן נפגשו שוב בפורום לקידום הדיגיטל בחברה הערבית שיזמו ג’וינט-אלכא יחד עם מטה ישראל דיגיטלית.

“כשנפגשנו בפורום כמובן שאחד הדברים הבולטים שעלו היה הקושי הרב בחברה הערבית לצרוך שירותים דיגיטליים”, מספרת אמירה. “בעקבות משבר הקורונה, קיבלנו הרבה פניות משכנים ואנשים מבוגרים שהיו זקוקים לסיוע להזמין תור באתר ביטוח לאומי או להגיש בקשה לדמי אבטלה בצורה דיגיטלית.”

אמירה קאסם
אמירה קסאם

“חלק מהאנשים לצערי לא מצליחים לבצע את הפעולות הפשוטות האלה לבד ממגוון סיבות: כישורי אוריינות דיגיטלית, שירותים שאינם מתורגמים בשפה הערבית וחוסר מודעות שבכלל ניתן לבצע פעולות באופן מקוון.”

במהלך ההשתתפות בפורום, העלינו ד”ר אסממא גנאים ואני את המחשבה על הקמת מיזם “השגרירים דיגיטליים”, מיזם לפיתוח ידע וכלים לאנשי מקצוע מהחברה הערבית, שיוכלו לשמש כשגרירים ולסייע לאזרחים הערבים לצרוך ולהשתמש בשירותים הממשלתיים המקוונים”.

“יצאנו לדרך בתמיכה של ג’וינט-אלכא והתחלנו את התהליך עם 16 משתתפים מאזור ירושלים, המשולש והצפון” מספרת ד”ר גנאים, “המשתתפים מגיעים מתחומים מגוונים: תקשורת, שיווק, דיגיטל, מנהלים בתוכניות חברתיות, עובדים במועצות המקומיות וכולם פעילים קהילתיים. העבודה המשותפת היא ממש מסע מרתק המשלב חשיפה, למידה וסיוע בפועל לאזרחים הערבים בישראל.

ד"ר גנאים
ד”ר גנאים

במהלך המפגשים אנחנו משתפים ידע וכלים פרקטיים לקידום וצמצום פערים דיגיטליים בחברה הערבית. בנוסף, לכל משתתף מוקצה תקציב לפרויקטים ויוזמות שמעוניין לקדם מול התושבים ויחד אנחנו מלווים ומקדמים את היוזמות לכדי יישום והטמעה”.

לאחר יישום הפיילוט של מודל השגרירים הדיגיטליים, נערכים בג’וינט-אלכא יחד עם מטה ישראל דיגיטלית לייצר מודל עבודה שיאפשר לרשויות וארגונים נוספים לקדם שגרירים דיגיטליים ולהפיץ את הידע שנצבר בתחום.

אמירה קסאם היא בוגרת תואר שני בניהול מלכרים באוניברסיטה העברית במסלול המחקרי, עם ניסיון רב בניהול פרויקטים חינוכיים וחברתיים. בשמונה השנים האחרונות היא עוסקת בתכנית לקידום תעסוקה בחברה הערבית של משרד העבודה והרווחה והשירותים החברתיים.

ד”ר אסמאא גנאים היא מרצה, יועצת ומייסדת מרכז אייננ דיגיטל לקידום דיגיטציה בחברה ובחינוך, הדוקטורט שלה עסק פערים דיגיטליים בחברה הערבית, לאחר שעברה מסלול אקדמי בהתמחות מערכות מידע בברלין.