כשהגשנו מועמדות להשתתפות בתכנית ההאצה של הכוורת לא באמת ידענו על מה מדובר.
עמותת “דף חדש” שאותה הובלנו היתה אז רק בתחילת דרכה, ולא העלנו על דעתנו איזו קפיצת מדרגה תעבור העמותה בשנה הזו – ובשנים שיבואו אחריה – בזכות הכוורת.

דריכת כף רגל אחת בתוך מבנה הכוורת הספיקה כדי להבין שפנינו לקראת חווייה ייחודית שהיא הרבה מעבר למה שציפינו.

מדובר במבנה מרשים, שכל פינה בו גורמת לך לרצות להתיישב, לפתוח את הלפטופ ולהתחיל לתכנן עתיד טוב יותר.
יומיים של מיונים אינטנסיביים שבו אותנו לגמרי. ההשראה שהוצפנו בה רק בימי המיונים גרמה לנו להבין שזה המקום בו אנחנו רוצים להיות. ולשמחתנו הפכנו לדבורים מן המניין.

קשה לתאר במילים ספורות את התהליך שעברנו בכוורת ועד כמה הוא השפיע על המקום שבו נמצא המיזם שלנו היום.
עמותת “דף חדש” היא ארגון של עורכי דין חברתיים המתמחים בחילוץ מחובות.

עורכי הדין בקהילה פרוסים בכל רחבי הארץ, ומחוייבים למקצועיות ולהוגנות בהתאם לרוח העמותה. אם הסתבכתם בחובות (ולצערנו זה הולך להיות המצב בתקופה הקרובה עבור לא מעט אנשים…) – אלו עורכי הדין שאתם רוצים לצדכם!

כשני עורכי דין העוסקים בייצוג חייבים היינו עופות מוזרים, שלא לכולם היה ברור כיצד מחוברים לעולם המיזמים החברתיים. וזה בהחלט אחד המאפיינים הייחודיים של תכנית ההאצה של הכוורת- מיזמים טכנולוגיים לצד מיזמי low-tech, מיזמים לגיל השלישי לצד תכניות שיקום לשורדות זנות, וכן- גם מיזם משפטי חברתי חדשני, ראשון מסוגו. בתוך הכוורת יכולים כל אחד מהמיזמים הללו לגדול למימדי השפעה רחבים.

אפרת לופו-מוסוקביץ
אפרת לופו-מוסוקביץ

במהלך שנה אינטנסיבית במיוחד (תכינו את עצמכם לזה…) עברנו תהליך שאלמלא הכוורת היה לוקח לנו 3-4 שנים לפחות.
זכינו להכיר אנשי מקצוע מדהימים שסייעו לנו לגבש את המשימה שלנו כארגון (שנים מהם עדיין איתנו, כחברי ועד מנהל).

ניתחנו את היעדים שאליהם אנחנו שואפים להביא את המיזם, ואת הדרכים להגיע לשם, רכשנו ידע מקצועי בתחומים שרחוקים מהעשייה היומיומית שלנו – שיווק, ניהול מוצר, ניתוח שוק הלקוחות, בנית מודל עסקי ועוד. ולבסוף גם קיבלנו מימון מלא לפיילוט שבמסגרתו פיתחנו תכנית חדשנית לחילוץ מחובות ולשיקום כלכלי – תכנית שהתבררה כנחוצה במיוחד בעקבות משבר הקורונה.

ההכנה לוועדת המענקים והצגת המיזם בפניה הייתה תהליך משמעותי בפני עצמו אשר היווה התנסות חשובה בכתיבת תכניות עבודה (תלת שנתית!), תקציבים, ניתוח שוק, הכנת תכנית שיווקית, הערכה ומדידה ועוד. ההכנה לוועדת המענקים למעשה דחפה אותנו לעשות מה שכל יזם בתחילת דרכו רק חולם להתפנות אליו. מדובר בהתנסות עומק, מקצועית ויסודית שעל בסיסה אנחנו ממשיכים לעבוד גם בימים אלה.

בזכות הרבה השקעה ועבודה קשה הובילו את המיזם שלנו גם לזכות במענק וכך התאפשר לנו לקבל ליווי של הג’וינט ושל קרנות הביטוח הלאומי גם בקיומו של פיילוט, ממנו למדנו המון ובזכותו אף קיבל המיזם תפנית משמעותית. בשנה אחת בנינו יסודות יציבים (ותכנית עבודה תלת שנתית…) שמלווים את הארגון עד היום – תהליך שעשוי לחמוק בין האצבעות ליזמים רבים שפועלים מתוך אינרציה ומבלי שמקדישים זמן לעצור ולבנות.

מעבר לידע, הכלים, הניסיון, הליווי והחיבורים המקצועיים שקיבלנו בתכנית ההאצה, היה גם רכיב אחד חשוב מאין כמותו והוא האמון שניתן בנו. אמון זה – בגיבוי תמיכה מקצועית – הוא שנתן לנו את הדחיפה להמשיך בדרך. דרכו של יזם היא מאוד לא יציבה, רצופת עליות ומורדות ולעיתים דומה יותר למאניה דיפרסיה – או לרכבת הרים שלא עוצרת בתחנה – מאשר לניסיון לייצר שינוי חברתי, בתת תנאים. במצב כזה אמון הוא מה ששומר על המיזם יציב. כאשר גופים בעלי ניסיון והשפעה כמו הג’וינט וקרנות הביטוח הלאומי נותנים בך אמון, מקנים לך ליווי צמוד, מציגים את הרעיונות שלך בפני גורמי מפתח שונים, מתקנים, מכוונים, מעודדים, דוחפים…אין לך אלא לקחת על עצמך את מלוא האחריות שכרוכה בכך ולגרום למיזם לשעוט קדימה ולהיות ראוי לאמון שניתן בך.

שולחן עגול - המסלול הירוק
שולחן עגול – המסלול הירוק

סיום תכנית ההאצה לא היה סוף הדרך, אלא תחילתה. עד היום, שנתיים אחרי, הכוורת היא עדיין חלק בלתי נפרד מהעשייה שלנו, וגם הבית השני שלנו באיזור המרכז (כשאין סגרים, בכל אופן).

הכוורת ממשיכה לתמוך ולדחוף את המיזם שלנו גם היום, בכל הזדמנות אפשרית, בעזרת חיבורים לתכניות ולארגונים בעלי השפעה בקנה מידה ארצי – הג’וינט, קרנות הביטוח הלאומי, משרדי ממשלה, בנקים, קרנות, ארגונים חברתיים.

והכל מתוך מטרה לסייע לנו להצליח באתגר החברתי שנטלנו על עצמנו. מבחינתנו זה המשך טבעי של הדרך שהתחלנו בכוורת. השייכות והחיבור שלנו לשם, ולמיזמים האחרים מלווים ותומכים בנו לכל אורך דרכנו המקצועית ושזורים בפעילות המיזם.

הדרך שלנו עוד ארוכה, ונכונות לנו בוודאי לא מעט מהמורות, אולם באמצעות היסודות המקצועיים, הליווי האיכותי והחיבורים הנכונים שקיבלנו (וממשיכים לקבל), אנו יודעים שאנחנו בכיוון הנכון, ושתמיד יהיה מי שיסייע לנו להתמודד עם כל מכשול ואתגר, על מנת להוביל לשינוי החברתי שאנו מאמינים בו.

מכירים יזמ/ת חברתית שחייבים לנצל את ההזדמנות הזו? שלחו להם את הכתבה והזכירו להם שההרשמה לתכנית ההאצה של הכוורת בעיצומה.

להרשמה לתכנית ההאצה לחצו כאן