דבר המנכ"ל

שותפים יקרים

העמוד הזה נכתב בעיצומו של משבר הקורונה. המשבר שהפך מאתגר בריאותי לאתגר כלכלי וחברתי בכל העולם ובישראל. המשבר הדגיש עד כמה תשתיות עבודה בזמן שגרה הופכות להיות קריטיות בזמן חירום. בשנים האחרונות עיצבנו את תשתיות ואת תפיסת העבודה המעודכנת של אלכא, והן הוכיחו את עצמן בחודשים האחרונים. אבל בל נקדים את המאוחר.

במציאות דינמית המשתנה תדיר, מתקשות המערכות הבירוקרטיות המורכבות 'לשמור על קצב' מותאם ולייצר פתרונות ותהליכים פשוטים לרווחת האזרחים. אל מול אתגר זה, הוקמה שותפות אלכא, שהנה שותפות בין ממשלת ישראל (שבעה משרדים) לבין ג'וינט ישראל ומתבססת על 35 שנות עשיה של אלכא.

שותפות אלכא מחויבת לפשט את המורכבות של המערכות הציבוריות ולהתאימן מחדש, באמצעות תהליכים חוצי מגזרים, על ידי חיבור בין השלטון המרכזי/ המקומי/ החברה האזרחית/ המגזר העסקי כדי לסייע בפתרון אתגרים מערכתיים גדולים בישראל.

אלכא מפתחת פתרונות לבעיות המושרשות עמוק במערכות הציבוריות אשר מגבילות את היכולת לספק שירותים חברתיים יעילים ומועילים. אתגרים אלה אינם ייחודיים לבעיה חברתית ספציפית, אלא מאפיינים מגוון בעיות ומשפיעים על מערכת השירות הציבורי כולה. מבין האתגרים המערכתיים ניתן לציין לדוגמא:

  • הובלת טרנספורמציה דיגיטלית ופיתוח היכולת לאמץ חדשנות דיגיטלית במגזר הציבורי בתהליכי יצירה ואספקת שירותים חברתיים.
  • פיתוח יכולת השלטון המקומי והחברה האזרחית כדי ליצור גישה וניצול מלא, מועיל ויעיל של משאבים שהוקצו על ידי השלטון המרכזי.
  • פיתוח תפיסת האזוריות בישראל על מנת לקדם מענים לכשלים מבניים במטרה לשפר את תפקוד המערכת והשירות לתושב ולהביא לצמצום פערים, צמיחה כלכלית ולכידות חברתית.
  • שיתוף פעולה חוצה מגזרים – קידום תיאום שיתופי פעולה ושותפויות לשיפור השירותים הציבוריים בין, ובתוך שלושת המגזרים.
  • הבטחת איכות – קידום שקיפות והכללת כלל האוכלוסייה כדי להבטיח את איכות השירותים החברתיים, ששמים את האזרח במרכז, ולתת לאזרחים פתרונות הוליסטיים לצרכים חברתיים.

עם צוות מוביל של מומחי מערכות, אלכא יוצרת מרחבים משמעותיים, המאפשרים לכל הצדדים יצירת שותפויות יעילות ומועילות, באמצעות מודל עבודה ייחודי שנבנה באלכא לאורך השנים – MAP (Mindset, Ability, Pipes and Mechanisms).

המודל ממקד את ההתערבות במערכת בשלושה צירי פעולה במקביל –

Structures People
Pipes and mechanism Ability Mindset
מדיניות

תפקידים

תשתיות ומשאבים

נהלים / סטנדרט

יכולות אישיות

מערכות יחסים

 

מודלים מנטליים

ערכים ומוטיבציה

 

 

שני צירי הפעולה הראשונים של המודל (Mindset, Ability), מתרכזים בהשפעה על השחקנים במערכת, ועל יכולתם ורצונם לקדם שיתופי פעולה בין מגזריים.

הציר השלישי (Pipes and Mechanism), מתמקד במבני המערכת עצמה וביכולתה לאפשר ולקדם שיתופי פעולה בין מגזריים.

השילוב בין שלושת צירי הפעולה האלו לבין אתגרי המערכת יוצר את המרכיב החמקמק שמאפשר לנו את השינוי שאנו רוצים להוביל במערכות החברתיות הציבוריות בישראל.

כיום אלכא נמצאת בחזית המובילה העולמית בפיתוח התפיסה וביישום תפיסה זו לבניית המערכות הציבוריות ולהובלת תהליכי שינוי לשירותים חברתים טובים יותר לכל אדם.

אני רוצה להודות לחברי הועד המנהל שלנו, ולשותפינו בישראל ומהעולם על התמיכה ועל ההכוונה.

אני מזמין אתכם ללמוד ולהכיר את פעילות אלכא, וליצור איתנו קשר – שינוי חברתי לא נעשה מעצמו!

רני דודאי, מנכ"ל ג'וינט-אלכא

ליצירת קשר עם ג'וינט אלכא לחצו כאן

לחזרה לעמוד הבית לחצו כאן